Kategoriler
Saç Sağlığı

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Sağlıklı Saçlar için Beslenme

Güçlü bir imaj için sağlıklı saçlara sahip olmak, istenilen görünümün rahatlıkla elde edilmesine yardımcı olur. Çünkü saçlar sağlıklı bir görünüme yardımcı olduğu kadar hayran olan kişi değil, hayran olunan kişi olunmasına yardımcı olur.

Birçok araştırma sonucuna göre ilk karşılaşılan bir insanla olan geleceğimiz ilk 3 saniye içerisindeki düşüncelerle doğru orantılı olarak değişiyor. İnsanların karar verme sürecini ise saçları, konuşma şekli ve genel görünümü belirliyor. Sıralama kişiden kişiye değişse de kabul etsek de etmesek de sağlıklı saçlarla, kepekli ya da yağlı saçlara sahip insanlar arasındaki etki oldukça farklı. Bu yüzden sağlıklı saçlara sahip olabilmeniz için bakım yapmak ne kadar önemliyse beslenme de o kadar önemli. Şimdiye kadar saçıma her şeyi denedim ancak istediğim sonucu bir türlü alamıyorum diyenlerdenseniz, bir de saç sağlığı için beslenme konusuna dikkat etmeniz gerektiğinin altını çizelim. Öyle ki tercih edilen besinler saçı güçlendirmekle birlikte, hem parlamasında hem de yaşlılık belirtisi olduğuna inanılan beyaz saçların görülme sürelerini de uzatıyor.

Saç ve beslenme arasındaki ilişki insanlar tarafından bilinmese de, besinlerin içermiş olduğu vitamin, protein ve mineraller saç kalitesini arttırıyor. Besinler aracılığıyla alınan zengin içerikler, kan yoluyla saçları besliyor. Özellikle de diyet yaparak güzel bir görünüme kavuşmak isteyenler hızlı ya da yanlış diyetler sayesinde istediğini elde edemezken, saç problemleriyle de uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Mandalina

Saçlar için aradığımız çoğu çözüm mandalina içerisinde yer alan besinler sayesinde, farkında olmadan oluyor. Mandalina içerisinde yer alan B ve C vitaminleri saç yapısını güçlendiriyor, saçın bir an önce uzamasını sağlıyor ve saçlarda çıkan beyazlarında önüne geçiyor.

Yoğurt

Birçok derde çözüm olan yoğurt içermiş olduğu besinler sayesinde saç tellerini güçlendirirken, saç dökülmelerini de engelliyor.

Yumurta

Vücuttaki herhangi bir maddenin eksikliği farkında olmasak da birçok sorunu beraberinde getiriyor. Bunlardan birisi de biotin eksikliği; biotin eksikliğinin yaşandığı durumlarda saçta kepeklenme ve saç kırılmaları meydana geliyor. Çözümü ise içerisinde bol miktarda biotin bulunan, yumurtada. Her gün yenilen bir adet yumurta, saçları güçlendirirken, biotin eksikliğinden kaynaklı problemleri de çözüyor.

Havuç

İçerisindeki A vitamini sayesinde saç köklerine destek olur. Düzenli olarak tüketilen havuç sayesinde hem güçlü hem de canlı saçlarınız olur.

Somon

Ne yaparsanız yapın saçlarınızdaki mat görünüme çözüm bulamıyorsanız, bir an önce Somon tüketmeye başlasanız iyi olur. Çünkü Somon, içerisinde bulunan zengin Omega 3 sayesinde saçlarınızın hiç olmadığı kadar yumuşak ve parlak görünmesini sağlar.

 

Ceviz

Omega 3 ve Omega 6 kaynağı olan ceviz, dengeli tüketildiğinde saç problemini çözerken, kilo problemine de çözüm olur.

Sağlıklı Saçlar İçin Özen Göstermen Gereken Dört Nokta

Birçok kişi saçlarının nasıl olmasını istediğini bilse de, arzuladığı saçlara sahip olmak için ne yapacağını bilmiyor ya da işe yarayan bakım önerilerini yarıda bıraktığı için bir türlü kalıcı çözüm sağlayamıyor. Emek vermeden istenilen saçlara kavuşmak isteyenler için alışkanlık haline getirebilecekleri bazı noktalar var. Böylece uzun zaman harcamadan saçınızın yıpranmasının önüne geçtiğiniz gibi havalı doğal saçlara sahip olmak da elinizde.

 

  1. Doğal Olun

Saçlarında istediği görünü yakalamak isteyenlerin en büyük kurtarıcısı fön, maşa, boyadır. Bu çözümler anlık hayat kurtarsa da yaşamı doğa akışı içerisinde kişinin saç yapısını bozan, en büyük düşmanlardır. Bu sebeple mümkün olduğunda saça zarar veren bu tarz işlemlerden kaçınılması gerekecektir. İlk başlarda zor olsa da bitkisel şampuanlar ya da evde yapılabilecek bakım önerileriyle saçlarınız da doğal yapısına yeniden kavuşacaktır. Doğal saçlarınızla ise kendi tarzınıza uygun bitkisel krem ya da köpüklerle yeni saç şeklinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

  1. Saç Bakım Ürünlerinin Seçiminde Dikkatli Ol

Yaşam alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte saç bakım ürünlerinde de binlerce farklı ürün söz konusu. Durun böyle olunca hangi ürünün tercih edileceğine karar verilmesi de oldukça zor oluyor. Saç bakımında ürün tercihi yapmadan önce iki sorunun yanıtını çok iyi bilmeniz şart. İlk soru saçımın yapısı nedir? , ikinci ise saçımın ihtiyaçları nelerdir? sorusudur. İki sorunun yanıtına göre saçınıza en iyi gelecek olan bitkisel ürünü seçmeniz kolaylaşacaktır.

  1. Saçlarını Tararken, Kendine İyi Davran

Saç yapınız ne olursa olsun, saçlarınızı her gün en az bir defa nazik bir şekilde taramanız önemlidir. Bunun için yumuşak saç fırçalarından alarak, tarama şeklinizi değiştirebilirsiniz. Saç taramasına önem verilmesinin sebebi ise saç diplerinde bulunan yağların, taranma sonucunda saçım her yerine dağılmasının sağlanmasıdır. Böylece saçınızın her yeri doğal yağlarla beslenirken, saçınız da hem güçlenecek hem de parlayacaktır.

  1. Belli Aralıklarla Masaj Yap

Saç diplerine uygulanan masajın rahatlatıcı bir etkisi olsa da asıl amaç kan dolaşımının artmasına destek olmaktır. Kan dolaşımı artması ise açların güçlenmesine ve çabuk uzamasını sağlar. Saçları şampuanlarken masaj yapılabileceği gibi gün içerisinde farklı zamanlarda da masaj yapabilirsin.

Sağlıklı Saçlarla Özgüvenini Tazele

Saçlar güzel görünmenin en önemli sırlarından birisi olsa da saçlarda meydana gelen problemler, vücudun vermiş olduğu sinyallerin göstergesi. Bu nedenle saçlarımızın problemlerine sadece estetik kaygılarla değil, vücudumuzun uyarı sinyalleri olarak görmeliyiz.

Saç dökülmesinin, yıpranmasının hatta kepeklenmesinin nedeni, vücudun alması gereken besinleri alamaması olabilir. Bu nedenle hem sağlıklı bir vücuda kavuşmak hem de güzelliğimizi tamamlayan saçlara sahip olmak için aldığımız besinlere dikkat etmek zorundayız.

Saç sağlığı için nasıl beslenmeliyiz? sorusunun yanıtı ise A, B, E, C, D vitaminleriyle; biotin, çinko, magnezyum, demir gibi besin maddelerinden geçiyor. Sağlıklı saçlar için dikkat edilmesi gereken çok besin detayı olsa da yapacağınız tek şey var. O da çocukluğumuzdan beri öğrendiğimiz dört ana besin grubu yiyeceklerini dengeli bir şekilde yemekten geçiyor. Böylece saçlarınız ışıldarken, yediğiniz sağlıklı besinler sayesinde vücudunuzdaki değişimin de keyfini yaşayacaksınız.

Sağlıklı beslenme alışkanlığınız sayesinde vücudunuz forma girerken, sağlıklı ve canlı saçlarınızla da istediğiniz görünüme sahip olacaksınız. Özgüveniniz tazelenirken, çevrenizdeki insanların beğeni dolu bakışlarıyla, arkadaşlarınızın saçlarınızın sırrı soruları arasında güzelliğinin yeniden farkına varacaksınız.

Sağlıklı Saçlarınız Sizinle Olsa Da Bitkisel Saç Ürünleriyle Güzelliğinizi Taçlandırın

Her ne kadar sağlıklı saçlar için her şeyi yerine getirmiş olsanız de mevsim geçişleri, stres, hava kirliliği gibi birçok farklı dış etkenden ötürü saçlarınız gücünü yitirebilir. Saçların kalitesini yitirmesi, saç dökülmesi belli bir oranda normal olsa da ilerleyen yaşlarla birlikte saç problemi daha da artacaktır. Böyle durumların yaşanmaması ya da etkili çözümü için yapılması gereken,  kaliteli bitkisel saç ürünleriyle geç olmadan önleminizi almaktır.

Bitkisel saç ürünleri saç yapınızı güçlendirirken, saçın doğal dengesinin korunmasına da yardımcı olur. Hayat kurtarıcı rolünü üstlenen bitkisel çözümler sayesinde dış etkenler saçınızın kalitesini etkilemezken, güçlü duruşunuzla her şeye meydan okumaya devam edebilirsiniz.

Yaşam içerisinde birçok zorluk olsa da zorluklarla başa çıkmanın bir yolu da her zaman kendine güvenmekten geçer. Görünümüyle her daim dört dörtlük olmayı başaran kişiler ise bir adım öndedir.