Kategoriler
Saç Bakımı

Yazın Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazın Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının kuru ve yakıcı havası nedeniyle yıpranan saçları daha canlı bir hale getirmek
için yazın saç bakımı nasıl yapılır sorusunu sizler için yanıtladık.

Yazın Saçlar Neden Yıpranır?

Yazın dışarıda daha fazla zaman geçirilir, tatile gidilir ve tempo daha yoğundur. İşte bu yoğun tempo saçları yıpratıcı etkiye sahiptir. Yazın saçlar neden yıpranır öğrenerek bu faktörlerden kaçınabilirsin. Saçlar güneşe daha fazla maruz kalır ve güneş saçları kurutur. Kırılma ve dökülmeler artar. Güneşten gelen zararlı UV ışınlar saçlara zarar verir. Saçlar genellikle açık şekilde kullanılır. Böylece dış etkilere daha fazla maruz kalınır. Deniz ya da havuzdaki tuz, klor ya da diğer maddeler saça hasar verir. Kış aylarına nazaran daha dık duş alınır ve şampuan kullanılır. Boyalı ve işlem görmüş saçlar güneş ışınlarından daha fazla zarar görür. Bu nedenle balyaj, röfle gibi işlemler yaz döneminde yapılmamalıdır. Yazın daha fit görünmek isteyenler Mayıs- Haziran aylarında kilo verir. İşte bu durum saçları güçsüzleştirir ve saç dökülmeleri artar.

Saçımızı Güneş Işınlarından Korunma

Güneş ışınlarının yaz aylarında daha dik bir açıyla gelmesi nedeniyle yakıcılığı artmaktadır. Bu nedenle güneş ışınlarından hem cildinizi hem de saçlarınızı korumanız gereklidir. Korunmak için öğlen saatlerinde güneşe doğrudan maruz kalmamanız gereklidir. Eğer bu saatlerde dışarı çıkmanız gerekiyorsa şapka ve benzeri koruyucu ekipmanlar kullanmanız son derece önemlidir. Güneş ışınları saçları kuruttuğu için saçları besleyen bakım yağları kullanmak gereklidir. Alacağınız ürünlerin içerik kısmını inceleyerek hangi tür saçlar için uygun olduğunu tespit edebilirsiniz. Özellikle güneşin UV ışınlarından koruyan özel saç bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.

Saçı Boyalı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Boyalı saçla denize girilir mi sorusu sık sorulan sorular arasındadır. Bu şekilde denize girmenin herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak uzun süre tuzlu suya maruz kalan saçların boyası zamanla akacaktır. En çok da sarı ve işlem görmüş saçlar hasar görecektir. Bunu yavaşlatmak için bone ya da eşarp gibi ekipmanlar kullanmak faydalı olacaktır. Böylelikle saçların boyalı halini daha uzun süre koruyabilmeleri sağlanacaktır. Boyanın akmamasında tercih ettiğiniz boyanın kalitesi de son derece önemlidir.

Her Duşta Şampuan Kullanmayın

Yaz aylarında hemen hemen her gün duş alma ihtiyacı hissediyoruz ve duş alıyoruz. Genellikle daha temiz hissetmek için her duşta da şampuan kullanıyoruz. Ancak bu davranışın doğru olmadığını belirtmek gerekir. Zira sık kullanılan şampuanlar saçın sertleşmesine ve kurumasına neden olur. Çünkü şampuan saçın nemini alacaktır. Bununla birlikte sıcaklığın da saçlara tesir etmesiyle saçlarınız daha da çok kuruyacaktır.

Havuz ve Deniz Sonrası Saç Bakımı

Havuz suyunda yer alan klor ve diğer ilaçlar saça zarar veren maddeler arasında sayılır. Deniz suyunda var olan tuz da yine saçların kurumasına neden olur. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan deniz ve havuza girmeden olmayacağı için saç bakımına önem vermek gereklidir. Havuz ya da denize girerken saçınızı mutlaka toplamalısınız. Topuz, örgü ya da at kuyruğu yapabilirsiniz. Çünkü açık saç daha fazla zarar görür ve dökülür. Toplanan saçın suya maruz kalma oranı da azalacaktır. Havuz ya da denizden çıktıktan sonra hemen duş alınarak bu artıklar saçlardan uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca duştan sonra saçı besleyici kremler ile saçı beslemek gerekir. Ayrıca saçınızın kumlara temas etmemesine özen gösterin çünkü kumlar da saçınızı yıpratacaktır.

Hangi Saç Bakım Ürünleri Tercih Edilmelidir?

Yaz döneminde saç hasalarının oluşmasının temel nedeni nem eksikliğidir. Bu nedenle nem dengesini sağlayacak ürünler kullanmak şarttır. Kuru saçlar olan, nemi arttıran ve mümkünse UV ışınlarına karşı koruyucu olan ürünler kullanılmalıdır. Saça tek başına yağ asla sürülmemelidir. Saç atmosferden ve sudan nem desteği almaktadır. Yağ suyun geçmesine izin vermeyeceği için kuruluğu tetikleyecektir. Bunların yerine saça sıkılarak uygulanan sprey saç bakım ürünleri kullanmaya öncelik verilmelidir. Üstelik bu ürünler plajda güneşlenirken bile kolaylıkla uygulanabilir. Tatilse iseniz gün sonunda mutlaka bir saç bakım maskesi yapmalısınız. Böylece saçlar güçlenir ve korunur. Tüm bunlara rağmen saçınızdan istediğiniz verimi alamazsanız yaz sonunda mutlaka detaylı bir bakıma girmek gerekebilir. Belirli bir sırayla uygulanan art arda bakımlar ile saçlar eski halini alacaktır.

Yaz Sonunda Saçlar Neden Dökülür?

Yaz döneminde yıpranan hasar gören saçlar yaz sonuna doğru artık kırmızı alarm vererek
dökülmeye başlayacaktır. Yaz başlamadan önce verdiğiniz kiloların etkisi saçlardaki etkisini 3
ayda gösterecektir. Yani kilo vermeye bağlı saç dökülmesi yaz sonunu bulacaktır. Çünkü
vücut enerjisini hayati organlara gönderir ve saçlar geri plana düşer.
Yaz ayında artan sıcaklıklar ve gün ışığına maruz kalma süresinin yüksek olması nedeniyle
saç daha hızlı uzar ve az dökülür. Yaz sonunda ışık azaldıkça saçlar da dökülmeye başlar.

Saç Maskesi Yapmak

Yaz aylarında saçlarınızın daha canlı ve gür görünmesini sağlamak için yapmanız gerekenler
olduğu gibi yapmamanız gerekenler de mevcuttur. Saç maskesi yapmak mutlaka yapmanız
gerekenler arasında yer alır. Piyasada çok sayıda hazır maske mevcuttur. Dilerseniz bu maskelerden alarak üzerinde yazan tarife göre saçınıza uygulayabilirsiniz. Ancak evinizde
doğal yollardan maske yapmak isterseniz bunun için de birkaç maske tarifini sizler için yazımızda derledik.

1) Kuru Saçlar İçin Zeytinyağlı Maske

Yaz aylarında aşırı sıcak nedeniyle saçlarda kuruluk en çok görülen sorunlardan birisidir. Deniz ya da havuz sonrasında saçlardaki kuruluk daha da artmaktadır. Bu nedenle saçlarınızın köklerinden nemlenmesi ve böylelikle canlanması gereklidir. saçları doğal yollardan
nemlendirmenin en iyi yöntemi zeytinyağıdır. Yarım çay bardağı kadar bir zeytinyağını saçlarınızın dibine sürerek saçlarınızı ovalamalısınız. Saç derinize zeytinyağı ile masaj yaptıktan sonra bir buçuk saat kadar bu şekilde beklemeniz gereklidir. Bir buçuk saatin sonunda ılık su ile durulama işlemi yapıp saçınızı yıkayabilirsiniz. Sonrasında şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Ancak yıkama işleminin ardından kurutmak için fön makinesi gibi sıcak hava üfleyen aletler kullanmamanızı tavsiye ederiz. Zaten sıcak olan yaz aylarında bu tür yöntemler saçlarınızın daha da kurumasına neden olacaktır. zeytinyağlı saç maskesi haftada bir ya da iki defa uygulanmalıdır.

2) Hint Yağı Maskesi

Yaz aylarının kavuran sıcaklarına karşı saçlarınızı korumanın yollarından birisi de Hint yağı maskesi yapmaktır. Bu maske için az miktarda hint yağı ile yarım yemek kaşığı kadar konyak yeterlidir. Her iki malzemeyi birbiriyle karıştırdıktan sonra saç diplerinize ve saç uçlarına uygulamalısınız. 2 saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir kez yapmak yeterli olacaktır. Maskeyi yaptıktan sonra şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
Hint yağı gebeler ve gebelik ihtimali olanlar için çok risklidir. Aynı şekilde emziren anneler de kullanamaz. Maske yaparken buna dikkat etmek gerekir.

3) Yumurta Akı Maskesi

Ev imkanları ile yapılabilecek maskelerden birisi de saç için yumurta akı maskesidir. Bu maske için 2 adet yumurta akı ile 1 kaşık yağsız yoğurt yeterlidir. Yumurta akları ile yağsız yoğurdu karıştırdıktan sonra masaj yaparak saç diplerine uygulamalısınız. Tüm her yere uyguladığınızdan emin olduktan sonra beklemeye bırakabilirsiniz. 40 dakika kadar bu şekilde bekledikten sonra ılık su yardımıyla durulayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir yapmak yeterli olacaktır.