Kategoriler
Saç Sağlığı

Güçlü Saçlar için Ne Yapmalı?

Güçlü Saçlar için Ne Yapmalı?

Güçlü saçlara sahip olmak herkesin hayali olsa da hem genetik hem de çevresel faktörlerden ötürü, saç problemi hayatımızın bir sorunu olmayı başarmıştır. Bu durumun sebebi ise güçlü saçların, insanoğlunun imajını tamamlamasında büyük bir rolü olmasıdır.

Hayran olduğumuz kadın ya da erkek kişileri düşünün ve nasıl göründüklerini hayal edin; hayran olduğunuz kişi görüntüsüyle sizi kendisine çekecektir. Görüntüsünü tamamlayan ise iki güçlü unsur vardır. İlki kendine güvenen gülüşü, diğeri ise göz alıcı ve güçlü saçlarıdır. Tam da bu nedenle arama motorlarında en çok aranan konular arasında daha güçlü saçlar için ne yapılmalı, saçların güçlü olması için ne yapılmalı gibi birbirine alternatif olabilecek aramalar vardır. Aradığınız kelimeler ne olursa olsun sorun aynıdır. Özendiğiniz kişilerin saçlarındaki etkiye sahip olabilmek için tek yapmanız gereken paylaşmış olduğumuz uyarılara dikkat ederken, kendinize uygun olan bakım önerisini düzenli olarak uygulamaktır.

İçeriğimizde istediğiniz mükemmel etkiyi yaratabilmek için sahip olmak istediğiniz sağlıklı ve güçlü saçlar için hayat kurtarıcı detaylar ve bazı özel tüyolar paylaşacağız.

Güçlü Saçlar Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yaşamınızın her anında hep istediğiniz havalı saçlara ulaşmak için bakım şart olsa da; önceliğimiz saçlarınızın hem güçlü hem de parlak görünmesinin önüne geçen detaylardır. Her gün kalktığınızda saçlarınızdaki ipeksi dokunuşu hissetmek de saçlarınıza istediğiniz şekli vermek de çok kolay. Sırrı ise gün içerisinde fark etmeden yapmış olduğumuz hatalı davranışlar yerine doğru alışkanlıklar kazanmakta gizli.

  1. Saçlarınızdaki Kırıklardan Kurtulun

Saçınızın modelini ne kadar severseniz sevin ya da sonunda saçlarınız istemiş olduğunuz uzunluğa erişmiş olsa da saçlarınızda kırıklar varsa, güçlü saçlara da elveda diyebilirsiniz. Güçlü saçlar için model, saç uzunluğu, rengi gibi konular aslında gerçeği yansıtmıyor. Önem verdiğiniz model, saç rengi, uzunluk gibi konular sadece saçınızın güzelliğini ortaya çıkarıyor. Bu sebeple saçınızdaki kırıkları ilk fark ettiğinizde, fazla vakit kaybetmeden saçlarınızdaki kırıklardan kurtulmak zorundasınız. Saçlarınızdaki kırıkları giderdiğinizde ise yüzünüzdeki yorgunluğun da azaldığını belki de kalmadığınız göreceksiniz. Çünkü kırık saçların vermiş olduğu algılardan birisi de enerjisi olmayan yorgun bir görümümdür.

  1. Saçınızın Uzmanı Olun

Güçlü saçlar için saç bakımı önemli olsa da saçını tanımayan birisi doğru bakımı yapamayacağı için hiçbir zaman istediği sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olamaz. Tam da bu noktadaki hayat kurtarıcı bilgi saçımızı tanıyıp tanımadığımızdır. İnce telli saçlara sahip olan biriyle saçları gür olan birinin kullanacağı ürünler de uygulaması gereken bakım da farklıdır.

  1. Saçlarınızı Her Gün Tarayın

Saçlar, sert olmayan yumuşak bir tarak veya fırçayla taranmalıdır. Saçları kırılmasının önüne geçmek ve daha kolay tarayabilmek için saçlar ıslakken ya da hafif nemliyken taranmalıdır. Saçların taranması, saç derisindeki dolaşımı aktif ettiği için oldukça önemlidir. Böylece saç derisi sağlıklı ve güçlü lifler üretir.

  1. Saçlarınızı Soğuk Suyla Yıkayın

Mevsim ne olursa olsun sağlıklı ve güzel görünümlü saçlar için her zaman soğuk suyla durulanmalıdır. Saçları soğuk suyla yıkama hem daha kısa sürede uzamasında destek olacak hem de saçların yumuşak olmasını sağlayacaktır. Ayrıca soğuk su hem saçlara hem de cilde oldukça iyi gelir.

  1. Saçlar için Kaliteli Ürün Tercihinin Önemi

Sağlıklı ve güzel görünümün tamamlanmasına yardımcı olan saçlar için tercih edilen ürünler de kaliteli olmalıdır. Saç tipine ve saçın özelliklerine uygun olacak şekilde bitkisel ürünler de kullanılabilir. Kaliteli bitkisel ürünler, saçlarınıza hak ettiği değeri verirken aradığınız görüntüye de yenilenen saçlarınızla kavuşursunuz.

  1. Saçlarınızı Sık Yıkamaktan Kaçının

Her şeyde olduğu gibi saç yıkamada da aşırılık yarar değil zarar getirecektir. Çünkü sık saç yıkamak saçınızın beslenmesine ve sağlıklı görünmesine neden olan doğal yağı yok eder. Her gün yıkanan saçlar tam da bu sebepten düzenli aralıklarla saçını yıkayanlara göre daha yağlı ve sağlıksız görünecektir. Saçları yıkamak temiz saçların çaresi gibi gözükse de her gün yıkanan saçlar, saç için gerekli olan yağı ve vitamini kaybedeceği için kısa bir sürede kötü görünecektir.

  1. Saç Toplamak, Saçınızı Yıpratır

Yaz ayları başta olmak üzere saç toplamak hayat kurtarıcı gibi gözükse de saçların toplanması, saç kırıklarına da davetiye çıkaracaktır. Aşırı sıkı ve sık toplana saçlar, bir süre sonra saç dökülmesi sorununu ortaya çıkarabileceği gibi baş ağrılarına da neden olmaktadır.

  1. Sağlıklı ve Güçlü Saçlar için Dengeli Beslenin

Saçları bakımında dışarıdan yapılan birçok önlem etkili olsa da sağlıklı ve güçlü saçlar için dengeli beslenmek de hayati önem taşır. Taze meyve, sebze, süt gibi ürünleri saçın yapısını güçlendirecektir.

  1. Saçlarınızı Kestirin

Güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşmanın en kısa yollarından birisi de saçları kestirmekten geçer. Saçlarınızı ne kadar kısa ve sık kestirirseniz, saçlarda kendilerini kısa süre içerisinde yenileyecektir.

Güçlü Saçlar için Bakım Önerileri

Güçlü saçlar için dengeli beslenmek, spor yapmak, sigaradan uzak durmak gibi pek çok detay olsa da, saç bakımınızı evde rahatça yapabileceğiniz kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilecek bakım önerilerini aşağıda baylaşıyoruz. Öneriler ilk kullanımlarda bile etkisini gösterse de istenilen güçlü saçlar için düzenli olarak uygulamak daha faydalı olacaktır.

Saç Bakım Önerisi: Yumurta

Yumurta kullanımı saçın uzunluğu ve gürlüğüne göre değişmekte olup; içerdiği yüksel protein sayesinde istenilen sonucu elde etmenize yardımcı olur. Yumurtayı çırparak, nemli olan saçınızın diplerine masaj yaparak uygulayın. Uygulama işlemi bittikten sonra yarım saat bekleme süresi olacaktır. Bu nedenle rahat etmek isteyenler kafalarını sarabilirler. Yarım saat sonunda ise ılık suda bitkisel bir şampuan yardımıyla saçların yıkanması yeterli olacaktır. Önerilen uygulama sıklığı haftada bir olsa da yoğun çalışanlar için iki haftada bir uygulanması da düzenli olduğu takdirde yeterli olacaktır.

Saç Bakım Önerisi: Zeytinyağı

İnsanoğlunun her derdine deva olan zeytinyağı, güzel saçlar için en etkili yöntemlerdendir. Zeytinyağını saçınıza uygulamadan önce ılık seviyede ısıttıktan sonra uygulamaya geçilir. İki yemek kaşığı ılık yağ içerisine bir çay kaşığı bal koyup, karıştırıp belirli bir kıvama getirerek sürme işlemine geçiniz.  Yarım saat kadar kısa bir bekleme süresinden sonra saçlarınızı ılık suyla yıkamalısınız. Saçınızda bal ve zeytinyağı kalmaması için yıkamaya özen gösterilmelidir.

Saç Bakım Önerisi Badem Yağı

Düzenli olarak badem yağının saç diplerine sürülmesi, saçları güçlendirdiği gibi ipeksi bir yumuşaklığa da kavuşturacaktır. Burada önemli yağın masaj yaparak ve iki haftada bir uygulanmasıdır.

Saç Bakım Önerisi: Yoğurt

Saçlarınızın yepyeni bir görünüme kavuşması için yoğurdun gücünden faydalanın. Üç yemek kaşık yoğurt içerisine bir adet yumurta ve bir tatlı kaşığı sirkeyi karıştırın. Üç malzemede birbiri içerisine güzelce karıştıktan sonra saç diplerinden başlayarak, tüm saça uygulanmalıdır. Yarım saatlik bir bekleme süresi sonrasında ise ılık suyla saçlar yıkanır.

Paylaşmış olduğumuz saç bakım önerilerinden hangisini seçerseniz seçin, düzenli uygulama sonrasında saçlarınızdaki parlaklığı ve yumuşaklığı hissedeceksiniz. Ek olarak saçlarınıza özel bitkisel şampuanlar sayesinde saçlarınızı güçlendirirken, tek yapmanız gereken yeni saçlarınızın keyfini çıkartmak olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir